رد کردن لینک ها

واتراستاپ و نوارهای آب بند

واتراستاپ

واتراستاپ یا نوار واترپروف ، جهت آب بندی درزهای اجرائی و انبساطی در سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوار در وسط ضخامت مقطع بتنی قرار می گیرد به طوری كه نیمی از عرض آن در یک مرحله از استقرار بتن و نیم دیگر آن در مرحله دیگر واقع می شود و بدین طریق مانع از عبور آب در محل درز خواهد شد.
در گذشته واتر استاپ ها را از جنس ورق های مسی مـی سـاختند. امروزه واتر استاپ های لاستیکی و غالباً واتراستاپ هایی از جنس P.V.C مورد استفاده قرار می گیرند.

واتراستاپ ها در انواع مختلف تولید می شوند. رایج ترین آن ها دو نوع تخت╡══════╞و حفره دار╡══ᕳᕲ══╞ می باشند كه نوع تخت آن مخصوص درزهای اجرائی و ساختمانی و نوع حفره دار آن مخصوص درزهای انبساطی می باشد.(حفره وسط واتراستاپ امکان تغییر طول و جابجایی را برای درز انبساطی بدون پارگی واتراستاپ ایجاد می نماید.)

واتراستاپ پی وی سی

مشخصات و کاربرد واتراستاپ

واتراستاپ از جنس P.V.C

متداول است که در کلیه ی سازه های در برگیرنده و جدا سازنده ی آب (Water retaining & Water excluding) از واترا ستاپ مناسب استفاده شود.

نوار واترپروف را می توان از مواد مختلفی نظیر مس، فولاد ضد زنگ، لاستیک و… تولید نمود. ولی متداول‌ترین نوع آن واتراستاپ هایی انعطاف پذیر از جنس P.V.C می باشد.

واتراستاپ های از نوع P.V.C شامل ماده ی پلی وینیل کلراید (Polyvinyl chloride) و افزودنی های مناسب برای رسیدن به مقاومت کششی، الاستیسیته و… مطلوب جهت کاربرد در درزهای جابجایی، در کارهای ساختمانی تولید می گردد.

برای تولید آن نباید از مواد .P.V.C کهنه (آسیایی) استفاده نمود. مقدار و نوع مواد افزودنی (Additives) نیز باید با دقت و رعایت استاندارد انتخاب گردند، تا خواص فیزیکی و مقاومت های شیمیایی مورد نظر به دست آید. دلایل اصلی متداول شدن ماده ی .P.V.C برای تولید واتر استاپ از این قرارند:

الف– عموماً موادی مانند بتن، افزودنی های بتن، اسیدها و قلیایی ها، اکسیژن، ازن و… بر آن تأثیر ندارند، و در صورت نیاز می توان با تنظیم مقدار و نوع افزودنی های Additives) P.V.C). مقاومت آن را در مقابل تمرکز هر یک از مواد فوق افزایش داد. عمر P.V.C. در صورت عدم تابش نور مستقیم آفتاب (ماوراء بنفش) نامحدود می باشد.
ب– دارای خاصیت الاستیسیته بالا، مقاومت کششی مناسب و قابلیت افزایش طول زیاد (ASTM= %275 در هنگام گسیختگی) است.
ج– در هر سازه شامل: موارد متعارف نفوذ آب دریا، آب با کلر زیاد، سود سوزآور، کلرور کلسیم، کربنات سدیم، اسید سولفوریک، تری سولفید، روغن ها و گازوئیل کاملاً مقاوم است.
و در صورت تمرکز بیش از اندازه ی غلظت هر یک، از مواد فوق با اضافه نمودن افزودنی های مخصوص P.V.C. می توان مقاومت آن را در برابر آن مورد خاص افزایش داد.
د– نوارهای آب بند P.V.C مانند دیگر انواع واتر استاپ و نوارهای آب بند موجب ایجاد الکترولیز در سازه های بتنی و یا شبکه ی آرماتوربندی نمی گردد.

ویدئوی اجرای واتر استاپ :

بازگشت به بالای صفحه
تماس با واحد فروش و مشاوره