رد کردن لینک ها


نکات ایمنی استفاده از افزودنی بتن

نکات ایمنی استفاده از افزودنی بتن

جنبه های احتیاطی استفاده از افزودنی ها باید توسط تولید کننده آن ارائه گردد. کندگیر کننده ها و افزودنی های کاهنده آب به طور کلی به میزان کمی قلیایی بوده و از تماس آنها با پوست و به ویژه چشم باید اجتناب کرد. در صورت تماس با پوست یا چشم باید بلافاصله با آب یا محلول آبی رقیق اسید بوریک شسته شده و برای اطمینان بیشتر مرافبت های پزشکی انجام گیرد.

احتیاط های لازم در مورد سمی بودن افزودنی ها و اقدامات مورد نیاز در صورت وردن این ترکیبات باید توسط تولید کننده ارائه گردد. برخی از انواع تندگیر کننده ها دارای خاصیت سوزش آوری بوده و ممکن است در صورت تماس با پوست مشکلاتی ایجاد کنند. پخش شدن افزودنی ها بر روی سطح باعث لیز شدن سطح زمین شده و به همین علت باید به سرعت تمیز شود. این ترکیبات قابل اشتعال نبوده اما ماده جامد باقی مانده پس از تبخیر آنها معمولا ترکیب آلی است که قابل اشتعال است.

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام استفاده از مواد افزودنی بتن باید مد نظر قرار گیرد مقدار استفاده از افزودنی است. وزن افزودنی در مقایسه با سایر مصالح مورد استفاده در ساخت بتن بسیار کمتر بوده و بنابراین برای توزین آن باید از ابزارهای توزین دقیق تری استفاده شود. مصرف بیش از حد مواد افزودنی می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید، از جمله چنانچه مقدار مصرف مواد روان کننده بیش از حد نیاز باشد موجب جداشدگی و آب انداختگی در بتن میشود و یا مصرف بیش از حد مواد حباب ساز موجب ایجاد حباب زیاد در بتن و کاهش شدید مقاومت خواهد شد. در حالت کلی باید مکانیزمی کنترلی پیش بینی شود که از بیش مقدار شدن مصرف مواد افزودنی بتن جلوگیری گردد. در صورتی که افزودنی بتن مورد استفاده در مخلوط بتن بیش مقدار شده بشد باید بتن مرجوع شده و با اضافه کردن مصالح خشک و اختلاط مجدد مشکل را برطرف نمود.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس با واحد فروش و مشاوره